OUAC & CUAC Officers


The current officers are:


Oxford

PresidentSecretaryMen's CaptainWomen's Captain
Jack Paget
St Peter's
Katherine Dennison
St Catherine's
Matthew Newton
St Catherine's
Anna Sharp
The Queen's

Cambridge

PresidentSecretaryMen's CaptainWomen's Captain
Bridget Fryer
Downing
Lawrence Hopkins
St Catharine's
Tom Marino
Sidney Sussex
Tiwa Adebayo
Sidney Sussex
 OxfordCambridge
Year PresidentMen's CaptainWomen's Captain PresidentMen's CaptainWomen's Captain
2006 N. Radford, Queen's J. Buckler A. Owen D. Bray C. Palmer
M. Bomb, Magdalen St Hugh's Selwyn Robinson Downing
2007 S. Marlow F. Smithson K. Millar M. Collins A. Hackney
New Magdalen Caius Trinity Jesus
2008 S. Hughes P. Duggleby S. Madgett H. Waddington W. Rice L. Spray
Magdalen Brasenose Brasenose St Catharines Kings Newnham
2009 A. Chetwynd D. Austin E. Binner J. Cook D. Nefs L. Spray
Keble Balliol Magdalen Jesus Churchill Newnham
2010 D. Johnson A. Skouby C. Blattler L. Spray S. Dobin K. Laidlow
New Oriel University Newnham Trinity Jesus
2011 C. Witcombe B. Horsley H. Hanstock L. Duke M. Dyble E. Perkins
Keble Keble Magdalen Newnham Clare Newnham
2012 M. Johnson B. Waldie E. Gatehouse T. Wagner R. Harper R. Penfold
Sidney-Sussex Corpus Emmanuel
2013 A. Probodziak D. Hooker N. Prill M. Houlden R. Elsby N. Rossberg
V. Shadarevian (Trinity Term) Homerton Pembroke Newnham
2014 R. Eliot A. McBraida K. Holder H. Broadbridge Z. Hussain A. Kaye
New Jesus Jesus Corpus
2015 A. McBraida S. Trigg M. Jackson H. Church J. Brooks, Emmanuel E. Cullen
Caius E. Hezlet, St John's St Catharine's
2016 H. Baker L. Rawlings S. Rawlinson J. Brooks T. Parker A. Bates
Jesus Christ Church St John's Emmanuel Selwyn St Catharine's
2017 H. Fleming A. Wheeler A. Niedbala W. Morris J. Evans M. Meju
Corpus Christi Brasenose Kellogg Homerton Churchill Fitzwilliam
2018 M. Weatherseed J. Paget E. Roberts D. Irving-Hyman J. Coxon H. Adeosun
Lady Margaret Hall St Peter's The Queen's St John's Jesus Caius

 OxfordCambridge
Year PresidentSecretaryMen's Captain PresidentSecretaryMen's Captain
1975 J.N. Goater E.R.B. Forman L. Wightman M.G. Baker J.A.N. Ellis S.J. Bull
St Edmund Hall Pembroke LMH Jesus Selwyn New Hall
1976 A.J. Etchells A. Dyke M. Willey J.A.N. Ellis T. Reed S.J. Bull
St John's Regents Park St Hilda's Selwyn St John's New Hall
1977 E. Powell J.R. Crosse L. Wightman A.L. Shiret S.J. Baker G.M. Smith
Merton Magdalen LMH St John's Emmanuel Newnham
1978 J.R. Crosse V. Le Grand R. Slator M.S. Wilson R.S. Tolson C.A. Chapman
Magdalen Merton LMH Selwyn Jesus Girton
1979 C. Betteridge M.J. Rhodes J. Bramah R.S. Tolson J.G.M. Ballingal K.E. Tuffnell
Oriel Trinity St Hilda's Jesus Emmanuel Selwyn
1980 S.J. Walsh J.H. McCabe J. Reeve D.N. Leach G.N. Goddard B.H.R. Wheeler
Exeter St Edmund Hall St Anne's Emmanuel Sidney Sussex Trinity Hall
1981 P.A. Clarkson N.R. Fellows C. Simpson G.N. Goddard A.M.R. Ploszajski S.F. Parker
Queen's St Peter's Hall St Anne's Sidney Sussex Selwyn King's
1982 A.S. Beardmore C.J. Humphrey J. Roynon A.M.R. Ploszjski T. Llewelyn A.A. Kyei-Mensah
St Edmund Hall Oriel Somerville Selwyn St John's Queens'
1983 J. McCabe P. McDonnell Janet Corlett T. Llewelyn E.C.H. Friend S. Needham
St Edmund Hall Wadham St Anne's St John's Peterhouse Christ's
1984 G. Clifford A. Jones M. Brennan D.N. Higgins J.M. Cooper C.L. Castling
Merton Lincoln Magdalen Queens' Christ's Girton
1985 M. Bowen M. Powell S. Robinson D. Emery A. Fischer C.A. Cook
Balliol St Peter's Jesus Caius Magdalene Robinson
1986 T. Berrett J.K.L. Brooke V. Pritchard J.D. Barton W. Cooper A. O'Neill
Brasenose Balliol St Hugh's Magdalene Jesus St Catherine's
1987 J.K.L. Brooke S. McGrady J. Cooke A. O'Neill M.S. Steed D.L. Wilson
Balliol Balliol Jesus St Catharine's Fitzwilliam Christ's
1988 J.E.D. Crews S.A. Singham M. Higgins P.S. Rowbotham J. Hely-Hutchinson C.V Kitchen
Brasenose Balliol St Hilda's Jesus Magdalene Fitzwilliam
1989 E. Hobson S. Briggs S.J. Mugglestone T.Brufal de Melgarejo S. Martin D. Gardiner
Queen's St Edmund Hall Hertford King's St John's Jesus
1990 M.J.Borrett C. Price E. Westlake D. Gardiner A. Odunsi M. Anderson
St Edmund Hall St Catherine's St Catherine's Jesus Trinity Hall King's
1991 S.J.Mugglestone K. Clemons J. Latimer L.J. Coen R. Bordoli J. Thompson
Keble Worcester Hertford Magdalene St John's Magdalene
1992 C.F.N. Todd J. Latimer C. Fisher M.P.J. Cole C. Tuerk J. Cripps
St Edmund Hall Hertford Somerville Caius Magdalene Jesus
1993 S.J. Clarke E. de Sousa G. Karlsson A.J. Hodge S. Barrington C. Cutler
St Hugh's New Merton Caius Magdalene Caius
1994 G. Davies S.A. Hall E. Cave S. Garland G. Edmunds K. Purchase
Nuffield Nuffield Balliol Pembroke Hughes Hall Newnham
1995 M.J. Weaver J. Iles C. May R. Irving R. Stott A. Barber
St Edmund Hall Magdalen Queen's St Catharine's Pembroke Caius
1996 S. Rosato A. Macpherson C. Martin K. Thacker A. James J. Chia
Linacre University Queen's Emmanuel Magdalene Caius
1997 A. Fox D. Martin J. Street R. Trezona J.P.Cordwell R. Stott
Corpus Christi Keble Pembroke Caius Pembroke
1998 T. Costello C. Ridgley S. Hutchinson J.P. Cordwell O. Odudu B. Page-Jones
LMH Merton Wolfson Caius Sidney Sussex St Catharine's
1999 C. Ridgely C. Wenham A. Ireland S. Burman-Roy R. Wright C. Beasley
Merton St Hilda's Magdalen Churchill Trinity Hall Girton
2000 A. Ireland A. Lister E. Goodwin R. Wright R. Hedley T. Richards
Magdalen St John's Keble Trinity Hall Girton Trinity
2001 C. Sleeman P. Harding A-M. Harling C. Boddam-Wetham R. Harle J. Payne
Queen's Queen's Worcester Peterhouse Downing Selwyn
2002 L. C. Chandy J. Crawshaw J. Duff K. Taylor T. Callahan A. French
Magdalen St Edmund Hall Keble Caius Pembroke Christ's
2003 M. Rush N. Talbot H. Edmundson N. Childs N. Talbot S. Dennehy
Magdalen University Regent's Park Churchill Trinity Pembroke
2004 F. Thompson N. Radford A. Wallace R. Wheater D. Bray A. Cooke
Wolfson Queen's Clare Robinson Clare
2005 R. Baderin D. Johnson K. Sam D. Bray M. Collins G. Clements
Robinson Trinity Emmanuel

 OxfordCambridge
Year PresidentSecretary PresidentSecretary
1865 R.A.H. Mitchell R.E. Webster
Balliol Trinity
1866 J.H. Forster C.B. Laws
University Trinity
1867 B.S. Darbyshire F.H. Cheetham
Wadham Trinity Hall
1868 Earl of Jersey J.W. Laing W.C. Gibbs W.C. Gibbs
Balliol Christ Church Jesus Jesus
1869 J. W. Laing W.J. Frere C.C. Corfe C.C. Corfe
Christ Church Magdalen Jesus Jesus
1870 J.H. Morgan F.U. Waite A.W. Lambert A.W. Lambert
Trinity Trinity St. John's St. John's
1871 R.V. Somers Smith A.R. Upcher A.R Upcher
Merton Trinity Trinity
1872 R.H. Benson R. Philpot E. Hawtrey
Balliol Trinity St. John's
1873 E.S. Garnier T.Christie J.H. Gurney H.W. Beauchump
University Lincoln Trinity Corpus Christi
1874 W.M. Smith-Dorrien G.A. Templer E.S. Pryor
Magdalen Trinity Caius
1875 T. Snow C. Jackson G.H. Hales
New St. John's Trinity
1876 M.J. Brooks A.R. Lewis G.H. Hales
Brasenose Corpus Christi Trinity
1877 E.R.J. Nicolls C.H. Hodges G.H. Hales W. Cunliffe
Christ Church Queen's Trinity Trinity
1878 W.H. Grenfell, Balliol* S.F. Jackson L. Knowles, Trinity W.H. Churchill, Jesus
A. Goodwin, Jesus St. John's E. Baddeley, Jesus H.J. Lee Evans, Trinity
1879 M. Shearman E.J. Trepplin H.J. Lee Evans, Trinity E. Storey
St. John's Brasenose W.W. Bolton, Caius, Trinity
1880 A.F. Hills, University* H.W. Macaulay E. Storey R.H. Macaulay
B.R. Wise, Queen's Oriel Trinity King's
1881 G.P.C. Lawrence F.R. Benson W.E. Bayley W.W. Hough
Corpus Christi New College Trinity Corpus Christi
1882 G.P.C Lawrence W.W. Hough G.L. Colbourne
Corpus Christi Corpus Christi Corpus Christi
1883 T.E. Wells C.H. Cave G.L. Colbourne E.F.W. Eliot
Magdalen New College Corpus Christi Trinity
1884 L. Carter A. McNeill E.F.W. Eliot H.C.L. Tindall
Corpus Christi Trinity Trinity Christ's
1885 A. McNeill H.C.L. Tindall J.C.Water J.R. Orford
Trinity Christ's Jesus King's
1886 J.H. Ware A.S. Blair J.C. Waters
Brasenose Brasenose Jesus
1887 H.T. Bowlby F.J.K. Cross E.S. Fardell E.O'F. Kelley
Balliol New Trinity Caius
1888 F.J.K. Cross A.C.M. Croome H.M. Fletcher C.H. Cordeaux
New College Magdalen Trinity Clare
1889 F.J.K. Cross A.G. Le Maitre E.B. Badcock H.J.S. Stobbard, Pembroke
New St. John's Trinity J.L. Greig, Clare
1890 W. Pollock-Hill W.B. Thomas J.L. Greig R.W. Turner, Trinity Hall
Keble Christ Church Clare T. Jennings, Caius
1891 W.B. Thomas P.R. Lloyd T. Jennings H. Roughton
Christ Church Pembroke Caius St. John's
1892 B.C. Allen A. Ramsbottom H. Le Fleming C.B.J Moneypenny
Corpus Christi Exeter Clare Jesus
1893 A. Ramsbottom C.P. Robertson-Glasgow C.B.J. Moneypenny C.Etkin, Clare
Exeter Magdalen Jesus W.E.Lutyens, Sidney Sussex
1894 C.B. Fry G.S. Robertson W.E. Lutyens F.S. Horan
Wadham New Sidney Sussex Trinity Hall
1895 W.J. Oakley G.S. Robertson F.S. Horan W. FitzHurbert
Christ Church New College Trinity Hall Trinity Hall
1896 G. Jordan F.W. Rathbone W. FitzHurbert S.G. Lubbock
University New College Trinity Hall King's
1897 G. Jordan J.M. Freemantle H.J Davenport, Trinity W.V. Wood, Clare
University Hertford W.V. Wood, Clare J.H. Bulloch, Trinity
1898 J.M. Freemantle E.T.Garnier F.L. Carter W.H. Maundrell
Hertford Oriel Caius Corpus Christi
1899 G.C.Vassall A.L. Danson, Balliol A.Hunter C.G. Davidson
Oriel H.R. Parkes, Christ Church Trinity
1900 A.M. Hollins A C.F.W. Struben W.G. Paget-Tomlinson H.W. Workman
Hertford University Trinity Hall Pembroke
1901 E.A. Dawson G.R.Garnier H.W. Workman A.E. Hind
Worcester Oriel Pembroke Trinity Hall
1902 G.R. Garnier W.E.B. Henderson F.G. Cockshott G. Howard-Smith
Oriel Trinity Trinity Hall Trinity
1903 A.A. Wilson G. Howard-Smith H.W. Gregson
Trinity Trinity Christ's
1904 T.A. Leach H.W. Gregson T.B. Wilson
Brasenose Christ's Pembroke
1905 K. Cornwallis T.B. Wilson Hon. G.W. Lyttleton
University Pembroke Trinity
1906 K. Cornwallis Hon. G.W. Lyttleton A.R. Welsh
University Trinity Trinity
1907 A.H. Fyffe, University* K. Powell E.H. Ryle
E.R.J Hussey, Hertford King's Trinity
1908 E.R.J. Hussey E.H. Ryle E.S. Dougall
Hertford Trinity Pembroke
1909 P. Stormonth Darling T.H. Just A.C.B. Bellerby
New Trinity Emmanuel
1910 L.C. Hull A.M. Brown A.C.B. Bellerby P.J. Baker
Brasenose Oriel Emmanuel King's
1911 C. Howard Smith P.J. Baker H.R. Ragg
Brasenose King's St. John's
1912 G.R.L. Anderson W. Craig Moore P.J. Baker R.S. Clarke
Trinity Exeter King's St. John's
1913 W. Craig Moore W.I.F. Macdonald R.S. Clarke H.M. Macintosh
Exeter New St. John's Corpus Christi
1914 A. N. S Jackson H.M. Macintosh R.E. Atkinson
Brasenose Corpus Christi Emmanuel
1920 B.G.D.Rudd E.A. Montague A.C. Telfer G.M. Butler
Trinity Magdalen Selwyn Trinity
1921 B.G.D.Rudd E.A. Montague G.M. Butler W.R. Seagrove
Trinity Magdalen Trinity Clare
1922 E.A. Montague W.R. Milligan W.R. Seagrove H.M. Abrahams
Magdalen University Clare Caius
1923 W.R. Milligan R.J. Dickinson H.M. Abrahams W.S. Bristow
University Oriel Caius Caius
1924 R.J. Dickinson N.A. MacInnes W.S. Bristow D.G.A. Lowe
Oriel New College Caius Pembroke
1925 E.P. Hewetson H. Kerr D.G.A. Lowe V.B.V. Powell
Pembroke Balliol Pembroke Caius
1926 A.E. Porritt G.C. Newman V.B.V. Powell Lord Burghley
Magdalen Christ Church Caius Magdalene
1927 A.C. Newman H.M. O'Connor Lord Burghley J.W.J. Rinkel
Christ Church Trinity Magdalene Clare
1928 H.M. O'Connor D.G. White J.W.J.Rinkel G.C. Weightman-Smith
Trinity Christ Church Clare Selwyn
1929 R. Leigh Wood R.St.G.T.Harper D.M. Wilson M.H.C. Gutteridge
Trinity Lincoln King's Trinity Hall
1930 C.E.S. Gordon J.M. Pumphrey M.H.C. Gutteridge R.M.N. Tisdall
Christ Church New College Trinity Hall Caius
1931 H.S. Townend J.F. Cornes R.M.N. Tisdall F.T. Horan
Brasenose Corpus Christi Caius Trinity Hall
1932 J.F. Cornes S.M.B. Wansey F.T. Horan J.St. L. Thornton
Corpus Christi New Trinity Hall Pembroke
1933 C.J. Mabey J.E. Lovelock J.St. L. Thornton E.I. Davis
St. Edmund Hall Exeter Pembroke Emmanuel
1934 J.E. Lovelock C.F. Stanwood E.I. Davis J.C. Stothard
Exeter University Emmanuel Trinity
1935 K.S. Duncan A.G. Pilbrow J.C. Stothard M.F.K. Sullivan
New College Queen's Trinity Jesus
1936 F.A.S. Gentry E.B. Teesdale M.J.K. Sullivan A.G.K. Brown
Christ Church Trinity Jesus Peterhouse
1937 E.B. Teesdale A. Pennington A.G.K. Brown R.K.I. Kennedy
Trinity Hertford Peterhouse Clare
1938 A. Pennigton J.P.S. Daniell E.C. Weir R.A. Palmer
Hertford St. Peter's Hall Christ's Pembroke
1939 A.W. Selwyn F.V. Scopes R.A. Palmer E. Hudson-Bennett
Jesus Emmanuel Pembroke Clare
1946 P.J.M. Trollope K.H.P. Bailey J.D.J. Havard J.W.E. Mark
Balliol St. Peter's Hall Jesus Jesus
1947 K.H.P. Bailey G.R. Grice J.W.E. Mark A.N. Wallis
St. Peter's Hall Brasenose Jesus Emmanuel
1948 P.F.D. Wallis R.G. Bannister I.E. Vind R.H.B. Edwards
Trinity Exeter Fitzwilliam H. Trinity
1949 R.G. Bannister D.G. Steel R.H.B. Edwards R.E.E Williams
Exeter Trinity Trinity Emmanuel
1950 D.M. Dixon N.D. Stacey A.W. Scott G.P. Lloyd
New College St. Edmund Hall St. John's King's
1951 N.D. Stacey P.R.Ll Morgan C.W. Brasher P.B. Hildreth
Wadham Magdalen Sidney Sussex Trinity
1953 C.J. Chataway G.E. Villiers J. Banes P.J. Robinson
Magdalen Bransenose Caius Emmanuel
1954 C.E. Villiers C.E.E. Higham P.J. Robinson A.D. Sexton
Brasenose Wadham Emmanuel St. Catharine's
1955 C.H. Jeffries D.J.N. Johnson I.M.E. Jeffery J.V. Beesley
Magdalen Licoln Clare Christ's
1956 D.J.N. Johnson D.C.E. Gorrie J.V. Beesley D.W. Donaldson
Lincoln Corpus Christ's Corpus
1957 D.C.E. Gorrie C.M.G.R. Jenkins D.W. Donaldson R.G. Robers
Corpus Exeter Corpus Christ's
1958 C.M.G.R. Jenkins A.G. Silver D. Thornton J.R.A. Scott-Oldfield
Exeter Magdalen Christ's St. Catharine's
1959 R.P.D. Van Rossum J.B. Holt K.T. Marsh M.C. Robinson
Pembroke St. Catherine's Corpus Queens'
1960 J.B. Holt R.A. Lane M.C. Robinson A.T. Cope
St. Catherine's Brasenose Queens' Christ's
1961 R.A. Lane R. Thorn J.M. Parker B.A. Smouha
Brasenose Exeter St. Catharine's Magdalene
1962 R.W. Macklin A.P. Metcalfe B.A. Smouha P.R. Liles
Brasenose Magdalen Magdalene Emmanuel
1963 A.P. Metcalfe J.M.W. Hogan T.N. Blodgett J.T. Price
Magdalen Trinity Emmanuel Downing
1964 J.M.W. Hogan H.H.A. Pullan J.B. Cook J.T. Price
Trinity New College St. Catharine's Downing
1965 H.H.A. Pullan J.H. Archer A.I.C. Heron J. Rowley
New College Brasenose Sidney Sussex Clare
1966 J.H. Archer T.L. Jones W.A. Mottley D.V. Wiseman
Brasenose St. Ed Hall St. Catharine's St. John's
1967 T.M. Taylor M. Sharpe J. Smith J.W.F. Arriens
St. Peter's Hall St. Catherine's Christ's St. John's
1968 M.A. Hauck L.W. Dawes J.W.F. Arriens M.J. Winbolt-Lewis
St. Catherine's Brasenose St. John's Fitzwilliam
1969 I.W. Dawes M.S. Warburton M.J. Winbolt-Lewis R.M. Green
Brasenose Merton Fitzwilliam Christ's
1970 P.A. De Villiers R.A. Steele P.R. Thompson B.G. Bolton-Maggs
Trinity New College Selwyn Corpus
1971 R.A. Steele P.J. Dennis J.R. Rix B.G. Bolton-Maggs
New College Keble Clare Corpus
1972 B.K. Hull S.H. White J.H. Ellicock N.R. Norman
St. Edmund Hall Wadham Emmanuel Pembroke
1973 P.M.E. Temporal M.R. Byers P.A.J. Martin R.F. Dillon
St. Edmund Hall Oriel Trinity Pembroke
1974 S.H. White J.N. Goater P.T. Orchart P.D. Talbot Willcox
Wadham St. Edmund Hall Sidney Sussex Corpus